ADIYAMAN KAHTA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kahta İlçesinde İlköğretim Haftası Kutlandı

Kahta ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle ilköğretim haftası kutlama programı düzenlendi. 
Kahta İlçesinde İlköğretim Haftası Kutlandı

Kahta ilçesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılışı ve ilköğretim haftası kutlama programı, Kahta Kaymakamlığı Tören Alanında saygı duruşu ve Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.

Burada düzenlenen törenin ardından program, Mevlana İlkokulunda öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiirleri okunması ve öğrencilerinin sergilediği halk oyunları, izleyiciler tarafından büyük bir beğeni aldı.

Program kapsamında 4. Sınıf öğrencilerinden Rojda Ulaş, 1.sınıf öğrencisi Azra Soysal’a çiçek takdim etti.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğretmenlere büyük sorumlulukların düştüğünü kaydeden Mevlana İlkokulu Müdürü Mustafa Karataş “büyük önder Atatürk’ün dediği gibi ilköğretim, vatan, millet, bayrak meselesidir. İlköğretim meselesi bir millet için bağımsızlık ve var olma meseledir. Bu bilinç ve bu sevgiyle başladığımız eğitim öğretim yılının başarıları da beraberinde getireceğine inancımız sonsuzdur. Amacımız bilgiyi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üreterek insanlık yararına kullanabilen özgüveni olan bir nesil yetiştirmek olmalıdır. Bu anlayış ve kararlılıkla beynini, gönlünü, yüreğini, emeğini ve yıllarını eğitime adamış eli öpülesi öğretmenlerime zor fakat kutsal görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, 2018-2019 eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını dileyerek, gençlerin bilgili ve donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi konusunda öğretmenlere büyük görev ve sorumlulukların düştüğünü söyledi. Öğretmenlerin, çocukları hayata güzel bakmayı, geleceğe hazır olmaya ve bireysel becerilerini geliştirme konusunda rehberlik ettiğini söyleyerek, “Gençlerimizi bilgili ve donanımlı bir şekilde yetiştirmek hepimizin en önemli görevidir. Biz burada size gereken her türlü desteği ve ortamı oluşturuyoruz. Eğitim ve öğretim sürecinin ruhu sizlersiniz. Ülkede bir mucize oluşturacak olan sizlersiniz. Bence eğitim öğretim sürecinin mucizesi sizlersiniz. Öğretmenler olarak bizler salt bilgiyi veren, çocukları sadece öğretim boyutuyla besleyen kişiler değiliz. Bizler çocuklarımıza hayata güzel bakmayı, geleceğe hazır olmayı, kendi bireysel becerilerini geliştirecek şekilde yetiştirmeleri konusunda rehberlik yapan kişileriz. Bu anlamda ben öğretmenlerimizde çocukların geleceklerini, kendilerini 20 yıl sonraki hayallerini görmelerini temenni ediyorum. Zaman çok hızlı değişiyor. Bu değişime ayak uydurmak için kendimizi sürekli yenilemek zorundayız. Yeni eğitim paradigmalarını iyi algılayıp bize emanet edilen çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirmek zorundayız. Yeni paradigma, çocukları hayata hazırlamak, bireysel becerilerini geliştirmek, üretime katkıda bulunmalarını düşünmelerini ve sorgulamalarını sağlamak üzere kurulu. Bizlerde çalışmalarımızı eğitim paradigmalarına göre yoğunlaştırmalıyız. Sınıflarımızı sosyal etkinlik ve bireysel becerileri geliştirecek şekilde yeniden düzenlemeliyiz. Bu konuda okul yönetimlerimizin de sorumluluk almasını istiyoruz.  Her okulumuzda görsel sanat atölyeleri, dil laboratuar ve müzik sınıflarının kurulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Müdür Tünçmen, eğitim sürecinde velilerin desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “velilerimizin desteği bizim için çok önemli. Siz bize destek olmazsınız bu süreç eksik kalacak. Velilerimizin desteği olmadan çocuklarımızı hayata hazırlama konusundaki süreç eksik kalacaktır. Bu desteği öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve okullarımıza sağlamanız gerekiyor. Çocuk yerine düşünen, karar veren ve bütün sorumluluğu üzerine alan anne-baba modeli olan helikopter ailelerin çoğalması bizi rahatsız ediyor. Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyen bu model üzerinizdeki yükü artırarak sizi de huzursuz edecektir. Ailenizdeki huzuru zedeleyecektir. Çocukların kendi başına iş yapabilme, yeteneklerini ortaya koyma, okul ile ilgili tasarılarını kendileri yapacak şekilde fırsat ve imkan sunmalısınız. Sabah ne zaman kalkacağını çocuk kendisi bilmeli ve saatini ona göre kurmalıdır. Evet, anne ve babalar olarak onları destekleyeceğiz ama aşırı bir koruma güdüsüne girersek, sanal ortamlar oluşturursak hem kendimizi huzursuz edeceğiz hem de çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz etkileyeceğiz” şeklinde velilere seslendi.

Program, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kayan’ın öğrencileri dersliklerde ziyaret etmesi ve kitap okumanın önemine ilişkin çeşitli tavsiyelerde bulunmasıyla sona erdi.

Mevlana İlkokulunda düzenlenen programa, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, ilçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, ilçe Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Mustafa Baş, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

20-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-2018

Hürriyet Mahallesi M. Kemal Caddesi No... Kaymakamlık Binası Kat 1 Kahta / ADIYAMAN - 0416 725 50 45 725 51 37 726 07 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.