ADIYAMAN KAHTA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kahta’da Öğretmenler Günü Kutlandı

Kahta ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması Kahta Kaymakamlık meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.
Kahta’da Öğretmenler Günü Kutlandı

Kahta Kültür Merkezi Konferans Salonunda devam eden program İstiklal Marşının okunması ve saygı duruşu ile devam etti.

Kahta GAP Anadolu Lisesi tarafından düzenlene programın açılış konuşmasını yapan Kahta GAP Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Toprak, öğretmenlik mesleğinin ülkenin geleceğine yön verdiğini belirterek, “öğretmenlik tarihin her döneminde zorlukla, mücadele ve sabırla anılan bir meslek olduğunu kaydetti.

Öğretmen denince akla ilk önce aşkın, sevdanın ve fedakarlığın geldiğini söyleyen Kahta GAP Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Toprak, “Öğretmen dediğimizde aklımıza ilk önce aşk gelir, sevda gelir, fedakarlık gelir. Öğretmen, çocuklarımızı ilim ve bilgiyle buluşturandır.  Öğretmen, sadece öğrencilere değil, bu ülkenin geleceğine de şekil veren mimardır. Öğretmenlik, sadece para için yapılmaz, onun için bir aşktır, onun için bir sevdadır.  Öğretmen, özgüven, bayrak sevgisi, vatan sevgisi ve vatan sevgisini aşılayandır. İnsanı yetiştiren, malzemesi insan olan bir usta, bir gönül mimarıdır. Öğretmen, iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış, karakterli, ahlaklı, kişilikli, dinine, vatanına, milletine sahip çıkan dahası bunları yüceltmek için tüm imkanları seferber edendir.” ifadelerini kullandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, toplumu en güzel şekilde öğretmenlerin inşa edebileceğini vurguladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi.
ve çocuklar büyür öğretmenim, Büyürler, güzel bir yarın olurlar. Tel tel olur saçları çocukların öğretmenim, gözlerinde sevgi taşırlar yarınlara. Biriktirirler ektiğin tohumları. Tohum, sevgi ise sevgi, nefret ise nefret olarak çıkar çocukların yüreğinde.

Bak gözlerine, gözlerinin en derinine orada sadece renkler olmaz öğretmenim. Orada her birimiz için sevgi sözcükleri biriktirir bu çocuklar. Herkes okuyamaz onu öğretmenim, herkes çözemez gözlerde yazılı olan o tılsımlı kelimeyi. Onu ancak sen görür, okursun, onu ancak sen çözersin öğretmenim. Sakın hayatı tek renge boyama öğretmenim, tek renk bozar tüm masumluğunu dünyanın.

Bir de dillerindeki sevgi kelimelerine bak çocukların öğretmenim. O kelimelere yeni kelimeler eklemelisin. Her biri dağlar büyüklüğünde şefkat ile yüklü olsun kelimelerin. Kelimeler ile ekmeğini paylaşır çocuklarımız öğretmenim, paylaşımın olmadığı bir toplumda her şey eksik kalır, her şey günahkar. O kelimelere bağırmayı da ekle öğretmenim, muhatabına uygun ton ile konuşmayı da. Mağdura ve mazluma düşük bir tonla, zalime gür ses ile haykırabilmeyi de öğretmenim.

Cebinde bir mendilin olsun öğretmenim. Gerekirse onunla silesin yüzündeki çocuğun yüzündeki terini ve akan burnunu. Böylece öğrenir çocuklar tevazuyu. Çocuklara iyi bak öğretmenim. Çocuk, bakışında hem anne şefkatini görmeli, hem baba heybetini. Kimi zaman babaların da müşfik olduğunu da bilsin çocuk, kimi zaman annelerin destanlar yazdığını da bilsin.

Bu toplumu sen inşa etmelisin öğretmenim. İnsanlığa umut olmak, ufuk olmak ve can olmak gerekiyorsa bu sen olmalısın öğretmenim. Toplumdaki her bir ferde sen dokunmalı her bir ferdi geleceğe sen taşımalısın öğretmenim.

Kahraman gerekiyorsa bir topluma o, sen olmalısın öğretmenim. Bu toplum ellerinde mürekkep olan kahramanları tanımalı. En büyük öğretmen, iki cihan serveri peygamberimizi bilmeli çocuklar, Hacı Bektaş’a mütela olmalı, Yunus’u sevmeli çocuk, Mevlana’yı büyük bir aşkla okumalı. Ve muhakkak kelimeleri rakamlardan önce öğrenmeli çocuklar.  Öğretmenim kelimesiz rakamın bir hiç olduğunu bilmeli. Umudu da öğrenmeli çocuklar öğretmenim, umudun insanları diri tuttuğunu da, yarınlara taşıdığını da.

Öğretmenler günü, çocukların gözlerinde bir başka güzel yaşanır. Öğretmenler en büyük hediyeyi çocuklardan alır. Bugün hayatta olmayan tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularımla anıyorum. Bütün eğitimcilerimizin öğretmenler gününü kutlarken yüreklerindeki ışığın hiç sönmemesini diliyorum.

Yapılan konuşmaların ardından Türk Halk Müziği grubu tarafından öğretmenler gününe özel şarkı ve türküler söylendi.

Programda, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, ilçedeki çalışmalarında başarılı olan ilçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen’e, ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Yılmaz’a, okul idarecilerine ve öğretmenlere, başarı belgelerini tek tek takdim etti.

Program, öğretmenler günü münasebetiyle düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin takdim edilmesi ve öğrencilerin hazırlamış olduğu kokteylin misafirlere ikram edilmesiyle sona erdi.

Kahta GAP Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programa, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, ilçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı

.25-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-2018

25-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-2018

Hürriyet Mahallesi M. Kemal Caddesi No... Kaymakamlık Binası Kat 1 Kahta / ADIYAMAN - 0416 725 50 45 725 51 37 726 07 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.